Aktywizacja bezrobotnych

Odliczenie składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu zawarcia umowy aktywizacyjnej z bezrobotnym

Osoba prowadząca gospodarstwo domowe, która:

  • zawarła umowę aktywizacyjną z bezrobotnym w celu zatrudnienia go w gospodarstwie domowym,
  • poniosła wydatki na opłacenie za bezrobotnego składek na ubezpieczenie społeczne,
  • zarejestrowała umowę aktywizacyjną w powiatowym urzędzie pracy,
  • posiada dokumentację wydatków poniesionych na opłacenie za bezrobotnego składek na ubezpieczenie społeczne,

może dokonać odliczenia od podatku. Jest to zgodne z przepisami o promocji zatrudnienia i instytucji runku pracy.

Gdzie należy wykazać ulgę?

Odliczenia podatku można dokonać po każdym dwunastomiesięcznym okresie trwania umowy. Uwzględnia się je w rocznym zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym upłynął okres 12 miesięcy nieprzerwanego trwania umowy aktywizacyjnej. Od 2007 roku ulga ta przysługuje tylko na zasadzie praw nabytych.

Podatnik, który korzysta z odliczeń składek na ubezpieczenie społeczne opłaconych za osobę bezrobotna, z którą zawarł umowę aktywizacyjną, powinien wykazać niniejszą ulgę na załączniku PIT/O. Załącznik PIT/O należy dołączyć do zeznania podatkowego za 2017 rok.

Najszybszym sposobem na rozliczenie się z urzędem skarbowym jest wypełnienie i wysłanie formularza PIT przez internet. Skorzystaj z naszej aplikacji do rozliczeń podatkowych, a system podpowiedzi serwisu pitroczny.pl poprowadzi Cię przez cały proces wypełniania deklaracji za 2017 rok (PIT 2017). Już dziś rozlicz się z fiskusem i wypełnij PIT online.

IFIRMA SA dostarcza tysiącom polskich przedsiębiorców narzędzia pomocne w prowadzeniu własnego biznesu. Szybka i prosta internetowa rejestracja firmy poprzez wniosek CEIDG-1. Wyszukaj kody PKD, samodzielnie poprowadź księgowość online (KPiR) . Dzięki nam wygodnie wystawisz potrzebne faktury (zobacz darmowy program do fakturowania), a pod koniec roku wypełnisz i wyślesz PIT roczny online dzięki naszemu darmowemu programowi. Rozlicz PIT 2017 z pitroczny.pl. Rozliczenie roczne PIT 2017 to gwarancja bezpieczeństwa i wygody.