Według broszury informacyjnej Ministerstwa Finansów, formularz PIT-36 przeznaczony jest dla podatników, do których zastosowanie ma art. 45 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz którzy:
- prowadzili:
- pozarolniczą działalność gospodarczą, która była opodatkowana na zasadach ogólnych – przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której osiągali dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej podlegajace opodatkowaniu według 5 % stawki podatku ;
- działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach ogólnych – przy zastosowaniu skali podatkowej;
- uzyskali przychody:
- z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy, jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie rzeczy;
- od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek;
- ze źródeł przychodów położonych za granicą;
- z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej; od których ani płatnik, ani podatnik – nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek w ciągu roku podatkowego;
- korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy (tzw. kredyt podatkowy);
- zobowiązani są dokonać doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f ustawy o PIT;
- zobowiązani są doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci;
- obniżają dochód o straty z lat ubiegłych;
- wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy o PIT, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.
Jeśli podatnik osiąga przychody według powyższego schematu, winien rozliczać się PIT-em 36.
W deklaracji tej wykazujemy przychody opodatkowane według stawki właściwej dla skali podatkowej czyli 12% i 32 %.
Formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujacych swoje dochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, w tym także dla osób mających miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska w państwie Unii Europejskiej.
Od 2018 roku formularz funkcjonuje również jako PIT-36S, który jest przeznaczony dla podatników będących przedsiębiorstwem w spadku, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Od 2019 roku formularz PIT-36S funkcjonuje jako druk niezależny od PIT-36.
Załącznikami do zeznania PIT-36S są m. in.: PIT/B, PIT/D, PIT/M,PIT/O, PIT/ZG, PIT/BR, PIT/DS PIT/MIT, PIT/IP, PIT/PM, PIT/NZS i PIT/Z, PIT/WZ, PIT/SE, PIT-2K, SSE-R.
Załączniki, które składa się wraz z PIT-em 36:
- PIT/B – informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym;
- PIT/D – dla osób, które odliczają wydatki mieszkaniowe od dochodu lub od podatku. Do tego załącznika dołączyć należy również oświadczenie PIT-2K (dla odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek na cele mieszkaniowe – tzw. ulga odsetkowa);
- PIT/M – informacja o dochodach małoletnich dzieci (wspólne rozliczenie z rodzicami);
- PIT/O – dla osób, które dokonują odliczeń od dochodu (np. darowizny, wydatki na cele rehabilitacyjne, itp.) bądź od podatku. Załącznik nie dotyczy odliczeń na cele mieszkaniowe.
- PIT/ZG – informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym w danym roku podatkowym podatku;
- PIT/Z – informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, która jest prowadzona przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- PIT/BR – czyli tzw. ulga B+R, dotyczy odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (tzw. kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 26e ust. 2 i 3 ustawy).
- PIT/DS – informacja o działach specjalnych produkcji rolnej prowadzonych indywidualnie bądź wspólnie z innymi podatnikami lub w formie spółki niebędącej osobą prawną oraz o przychodach, kosztach, dochodach lub stratach z tej działalności.
- PIT/IP – informacja o wysokości dochodu (poniesionej straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
- PIT/NZI – informacja o wysokości wartości rynkowej składnika majątku określonej w państwie członkowskim Unii Europejskiej do celów opodatkowania podatkiem równoważnym do podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków.
- PIT/PM – informacja o wysokości wartości rynkowej składnika majątku tymczasowo przeniesionego poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- PIT/SE – informacja o wysokości dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji o wsparciu.
- PIT/MIT – składany jest przez podatników kiedy płacą tzw. podatek mały z tytułu korzystania w działalności gospodarczej ze środka trwałego bedącego budynkiem : własnym lub wspólwłasnością podatnika, jest składnikiem majątku firmy, został w całosci lub w części oddany na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy i jest położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- PIT-2K- składamy za rok, w którym pierwszy raz dokonujemy odliczenia ulgi odsetkowej, wykazujemy poniesione wydatki związane z daną inwestycją.
- SSE-R – informacja ta jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej .
Złożenie zeznania podatkowego
Zeznanie podatkowe należy złożyć w urzędzie skarbowym. Można to uczynić bezpośrednio – udając się do urzędu osobiście bądź nadając zeznanie. Ordynacja podatkowa umożliwia podatnikowi wysłanie rocznego zeznania PIT przez internet, bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym – serwis pitroczny.pl umożliwia wysłanie deklaracji przez internet.