Kto wypełnia PIT-36L?

Formularz PIT-36L potocznie nazywany jest także podatkiem liniowym. Broszura informacyjna Ministerstwa Finansów określa, że deklaracja PIT-36L przeznaczona jest dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176, z późn. zm.).

Wykorzystując formularz PIT-36L, rozliczać się mogą wyłącznie podatnicy, którzy rozliczają się indywidualnie.

Formularze, które stanowią załączniki do zeznania PIT-36L

  • PIT/B – informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym;
  • PIT/ZG – informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym w danym roku podatkowym podatku;
  • PIT/Z – informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, która jest prowadzona przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • PIT/BR – czyli tzw. ulga B+R, dotyczy odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (tzw. kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 26e ust. 2 i 3 ustawy).
  • PIT/DS – informacja o działach specjalnych produkcji rolnej prowadzonych indywidualnie bądź wspólnie z innymi podatnikami lub w formie spółki niebędącej osobą prawną oraz o przychodach, kosztach, dochodach lub stratach z tej działalności.

Złożenie zeznania podatkowego

Roczne rozliczenie podatkowe PIT 2017 należy złożyć w urzędzie skarbowym. Można to uczynić bezpośrednio – udając się do urzędu osobiście bądź nadając zeznanie. Ordynacja podatkowa daje podatnikowi możliwość wysłania zeznania PIT przez internet, bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Rozlicz się z fiskusem już dziś – wypełnij PIT online w serwisie pitroczny.pl.

IFIRMA SA dostarcza tysiącom polskich przedsiębiorców narzędzia pomocne w prowadzeniu własnego biznesu. Szybka i prosta internetowa rejestracja firmy poprzez wniosek CEIDG-1. Wyszukaj kody PKD, samodzielnie poprowadź księgowość online (KPiR) . Dzięki nam wygodnie wystawisz potrzebne faktury (zobacz darmowy program do fakturowania), a pod koniec roku wypełnisz i wyślesz PIT roczny online dzięki naszemu darmowemu programowi. Rozlicz PIT 2017 z pitroczny.pl. Rozliczenie roczne PIT 2017 to gwarancja bezpieczeństwa i wygody.